داستان بخشش انگشترحضرت علي علیه السلام به مستمند و نزول آيه ولايت - سال دهم هجري قمري / 24 ذوالحجه#

داستان بخشش انگشترحضرت علي علیه السلام به مستمند و نزول آيه ولايت - سال دهم هجري قمري / 24 ذوالحجه#

حذيفة بن يمان از ياران معروف رسول خدا صلی الله علیه و آله روايت كرد: پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله، دامادش حضرت علي علیه السلام را به يمن اعزام نموده بود

و چون خودش قصد حجة الوداع كرد، به علي علیه السلام پيام داد كه او نيز براي انجام حج به مكه رود.

آن دو در مكه معظمه به يكديگر رسيدند و ما در آن هنگام همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله بوديم. روزي، حضرت علي علیه السلام به جانب كعبه رفت و در آن جا به نماز مشغول بود و در آن هنگام مستمندي از راه رسيد و از مردم درخواست كمك مي كرد و چون به حضرت علي علیه السلام رسيد، آن حضرت در حال ركوع بود، پس در همان حال، انگشتر خود را از دستش بيرون آورد و آن را به مستمند بخشيد.

ما كه در حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله بوديم، مشاهده نموديم كه بر آن حضرت آيه اي نازل گرديد و آن حضرت، آيه جديد النزول را براي ما قرائت كردند و آن عبارت بود از: «اِنَّما وَليكُمُ اللهَ وَ رَسُولُهُ وَالَّذينَ يقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يؤتُونَ الزَّكاةَ وَ هُم راكِعُونَ».(1)

پيامبر صلی الله علیه و آله براي نزول آيه، تكبير گفت و سپس به ما فرمود: برخيزيد برويم ببينيم اين صفاتي را كه خداوند متعال در اين آيه بيان كرده است، درباره چه كسي مي باشد؟ چون پيامبر صلی الله علیه و آله وارد مسجد الحرام گرديد، فرد مستمندي را ديد و از او پرسيد: از كجا مي آيي؟

گفت: از نزد آن مرد نماز گذار مي آيم، كه حلقه انگشتري خود را در حال ركوع، به من بخشيد. پيامبر صلی الله علیه و آله بار ديگر تكبير گفت و جلوتر رفت، تا به علي علیه السلام رسيد، كه در حال خواندن نماز بود. از او پرسيد: اي علي! امروز بر تو چه گذشت؟

حضرت علي علیه السلام داستان مرد نيازمند و انگشتر بخشيدن خود به وي را براي رسول خدا صلی الله علیه و آله بازگو كرد و پيامبر صلی الله علیه و آله با شنيدن آن داستان، براي بار سوم، تكبير گفت.(2)

اين فضيلت ديگري براي مولاي متقيان اميرمومنان علیه السلام است كه در قرآن مجيد بيان گرديد و خداوند متعال با نزول چنين آيه هايي، زمينه معرفي آن حضرت را براي جانشين رسول خدا صلی الله علیه و آله فراهم مي كرد، تا پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله امت اسلام بدون رهبر و پيشوا نمانند.

پی نوشت

1- سوره مائده، آيه 55.

2- مسارالشيعه شيخ مفيد، ص 23 ؛ الاقبال بالاعمال الحسنة سيد بن طاووس، ج 2 ،ص 241 و ص 368 و ص

 

:: موضوعات مرتبط: امامان وپیامبران , امامان , ,
:: برچسب‌ها: داستان بخشش انگشترحضرت علي علیه السلام به مستمند و نزول آيه ولايت - سال دهم هجري قمري / 24 ذوالحجه# , بخشش انگشترحضرت علی , داستان بخشش انگشتر حضرت علی , ,
|
امتیاز مطلب : 1
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
نویسنده : منتظر
تاریخ : یک شنبه 5 آبان 1392
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: